0533 165 04 30 - 0252 316 71 25
+

Tişört Baskı

 

Transfer baskı yani,sıcak ve kuru baskı olarakta bilinen ,son dönemlerde baskı teknikleri için bir sanatsal teknoloji haline gelmiştir. Dünyada 1950´li yılların sonlarında keşfedilen transfer baskı, endüstriyel uygulamalar için son on yılda dahada ileri bir teknoloji ile geliştirildi. O zamandan günümüze kadar transfer baskı teknolojisi dünyada çok yaygın hale geldi.
Tekstil endüstrisindeki transfer baskı kağıtçıları, transfer baskı baskıcıları ve kullanıcıları olağan üstü hızlı büyüyen ve ilerleyen sürece tanık olmuştur. Transfer baskı, tekstil baskısıyla ilişkili olarak sürekli artmakta olduğu günümüzde bir gerçektir.

Transfer baskının,geleneksel yaş baskı tekniklerine nazaran çok büyük avantajları vardır.

Transfer Baskı Kullanmanın Bazı Avantajları ;
1-Zaman: Geleneksel yaş baskılarda istenilen tuşenin elde edilmesi,apreleme v.b. gibi işlemlerin hiçbiri transfer baskıda kesinlikle yoktur.Bundan dolayı üre-tim zamanı yarı yarıyadır.
2-Baskı Kalitesi: Diğer tekstil baskılarında kullanılmayan Rotogravüre tekno-lojisi ile transfer baskı çok karışık dizaynları bile mükemmel ve gerçek kopya-lama olarak sunar.
3-Maksimum Hız: Herhangi bir dizaynı (deseni) en kısa zamanda üretip kopyalanır.
4-Minimum Risk: Stok riskimiz yoktur. Transfer baskı kağıdıyla sadece sipariş ile verilen istekleri , sipariş oranında karşılanır.
5-Modaya Uyumlu:Modaya uygun,moda da renk ve değişime karşı , modadünyasının isteklerine karşı hızlı bir sorumluluk ve minimum maliyet ile değişime uyum.
6-Transfer Baskı Sorunsuzdur: Transfer baskı süreci problemsiz ve kolaydır.Özel bir bilgi gerektirmez.
7-Büyük Kolaylık: Transfer baskı kağıdıyla baskı yapmak çok kolaylık sağlar.Bunu bizimle deneyip görebilirsiniz.
İmalat Süreci Transfer baskı kağıdıyla, baskı yapmak tekstil endüstrisi için daha basit olmasınarağmen yaratıcı ve teknik hazırlık transfer kağıt manifaturacıları için karışık geniş çaplı ve pahalıdır.

Dizaynı gerçekleştirdikten ve baskı formunu hazırladıktan sonra bir çok değişiktekniği kullanarak istenen dizayn bir kağıt ağına basılır.
Kullandığımız mürekkep boyalar,dünyada en yüksek kalitede olup çevreyi koruyucudur. Modife edilen boyalar ve baskı mürekkepleri özellikle bir grup organik boya maddesinden geliştirilmiş olup taban kağıt çok hafif ve hemen hemen 20-50g/m2 olan özel bir kağıttır.
Bastığımız kağıt 160cm eninde olup istenilen sipariş metrajında sonlanır.500m-1000m şeklinde rulo yapılır.Baskı göstergeleri,basılacak tekstilin türüne ve ağırlığı-na bağlı olarak 195 0C-240 0C arasında ve 20 sn- 30 sn baskı zamanı arasında değişir.

Orjinal olarak polyester kullanım için geliştirilen prosödür,aynı zamanda,sentetikkarışımlar,doğal elyaf karışımları gibi diğer sentetik elyaflarda da başarıyla kullanılır. Mikro elyaf gibi son zamanlarda geliştirlen kumaşlar,transfer baskı için uygunlu-ğunu kanıtlayarak uygulama alanını dahada genişlettirdi.

Çevreye Etkisi Çevre bugün dünyadaki bütün firmaların yüzleştiği en önemli problemlerden biridir.Bir firmanın çevreyi nasıl etkilediği sadece bizim için çok önemli değil aynı zamanda gelecek kuşakları etkileyecek bir konudur. Bu konu diğer tekstil baskıları,sıcak transfer baskısıyla karşılaştırılamaz. Su içermeyen ihtiyacı bile olmayan sıcak transfer baskı kağıt üzerindeki kuru mürekkebin tekstil elyafına dönüşmesi gibidir.

Kesinlikle hava kirliliği ortaya çıkmaz. Transart olarak, transfer baskının bu çevresel avantajlarına sahip olmakla birlikte üretim ve kul-lanım aşamalarının hepsinde israfı ve kirliliği azaltıp yok ettik. Çeşitlilik Transfer baskı kağıdı ve baskısı bir çok kullanıcı için uygundur.

Polyester kumaşlar; t-shirt, yazlık atkı, flama, bayrak, banner, forma, bez takvim, boyun bağı, mouse pad.
Polyester kaplı metallar; Plaket, kapı isimliği, makine etiketi, yaka isimliği, masa isimliği, rozet, kol, kravat iğneleri, kitap ayıracı, tasma, takılar, asker künyesi vs…
Polyester kaplı plastiklerler; Kapı isimliği, Anahtarlık, kapı numarası, yaka kartı, rozet, masa ve duvar saatleri, bavul ve çanta isimlikleri.

Polseyter kaplı ahşaplar; Bardak altlıkları, çerçeveler, kapı isimlikleri, yönlendirme plakaları, saatler, dekoratif ürünler, plaketler.
Seramik ürünler; Fayanslar, renk değiştiren kupalar, beyaz kupalar, renkli kupalar, sevgi kupaları vs…
Polyester kaplamalı cam ve akrilik ürünler; polyester kaplı filmler, kendinden mıklatıslı plakalar, etiketler, cam dekorasyonu ve benzeri dekoratif uygulamalar.
Puzzle’lar (yap-boz’lar).

Süblimasyon Baskı Nedir?
Sublimasyon, kelime anlamı olarak maddenin ısı uygulandığında katı halden aradaki sıvı hali atlayıp gaz haline geçmesidir. Sublimasyon mürekkepleri ile yapılan transfer baskıda oluşan kimyasal reaksiyon bu şekilde gerçekleşir. Sublimasyon boyaları, mürekkep içerisinde mikroskobik boyutlarda katı halde bulunur. Bu boyalar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı ile özel bir transfer baskı kağıdı üzerine aktarılır. Bu kağıt, baskı üzerindeki boya gaz formuna geçer.

Ortamda polseyter moleküller bulunuyorsa gaz formuna geçen boya polyester molekülleri boyar. Başka bir deyişle polyestere transfer olur. Baskı yapılacak yüzey polyester içermiyorsa boya gaz haline geldiğinde havaya karışır. Bu nedenle sublimasyon sistemi ilesadece polyester veya polyester kaplamalı yüzeylere baskı yapmak mümkündür.

Sublimation teknolojisi, sistem kurulum maliyetleri, baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği ile günümüzün en çok tercih edilen dijital transfer baskı sistemidir.Sistem kurulumu için gerekli ekipman, Bilgisayar (Grafik programları kullanabilecek kapasitede), scanner, printer (Sublimation mürekkeplerini kullanabilen) ve ısı transfer presinden ibarettir. Sublimation baskıda kullanılan mürekkebin özelleği 180-220 derece ısıda gaz haline gelerek polimer kaplı yüzeyleri veya polyester dokuları boyamasıdır. Sublimasyon ile özel yüzey kaplamalı ürünlere; yaka kartı, ödül plaket,mouse pad, metal etiketler, kupa(mug), bardak altlığı, anahtarlık, yönlendirme tabelaları, fayans gibi ürünlere ve polyester kumaştan üretilen ürünlere baskı yapılabilir. T-shirt veya kumaş baskılarında, diğer transfer baskı teknolojilerinden farkı kumaşın dokusuna işleyerek, yüzeyde hissedilmemesi ve yıkamaya olan yüksek direncidir.

Sublimasyon Baskı Nasıl Yapılır?
Sublimasyon baskı yapmak için öncelikle sublimasyon mürekkebi ile çalışan bir yazıcı ve bu yazıcıya bağlanabilen ve içerisinde mürekkepleri barındıran bir mürekkep besleme ünitesi gereklidir. Baskısı yapılacak çalışma bu sistem ile özel bir transfer baskı kağıdına aktarılır. Daha sonra bu kağıt baskı yapılacak yüzey üzerine konularak bir transfer baskı presi yardımı ile doğru ısı, vasınç ve süre ayarlarında ürün üzerine transfer edilir.

Sublimasyon Sistemi ile Hangi Ürünlere Baskı Yapılabilir?
Sublimasyon ile sadece polyester yüzeylere baskı yapılabilmektedir. Bu konuda polyester kaplamalı metal, plastik, ahşap, tekstil, seramik, ve benzeri birçok ürüne baskı yapabilirsiniz. Önemli olan basılacak yüzeyin polyester yada polyester kaplamalı olmasıdır.
Sublimasyon baskı yapılacak ürünlerin büyüklükleri (ebatları) çıktı alınacak yazıcı ve presin büyüklüğü (ebatı) ile sınırlıdır. Geniş format baskı yapan sublime yazıcılar ve büyük presler veya kumaş baskısı yapan ısısal merdaneli makineler ile metrelerle ifade edilen genişlikte ürünlere baskı yapmak mümkündür.